Americký miliardář a nejbohatší člověk planety nedávno získal více než 9procentní podíl ve společnosti Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť. Jenže jak nyní vyšlo najevo, šlo jen o začátek úsilí o celé její převzetí. Elon Musk chce Twitter koupit a přetvořit jej na arénu pro svobodné sdílení názorů.
„Myslím, že je velmi důležité, aby se z toho stala aréna pro svobodu slova,“ řekl Elon Musk na konferenci pořádané platformou TED Talk ve Vancouveru, když se ho přítomní zeptali na jeho úmysly s Twitterem.
Musk totiž přišel s nabídkou na převzetí všech akcií od stávajících podílníků, aby se mohl stát výlučným majitelem společnosti Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť. Suma, kterou za Twitter nabídl, činí 43 miliard dolarů. To odpovídá ceně jedné akcie Twitteru na úrovni 54,20 dolaru, což představuje 38procentní prémii oproti uzavírací ceně z 1. dubna. To byl poslední den předtím, než vyšlo najevo, že Elon Musk už dříve v Twitteru získal 9procentní podíl.
Akcie Twitteru na Muskovo oznámení nabídky na převzetí nejprve reagovaly růstem. Jenže poté, co se ozval saúdskoarabský princ Alwaleed bin Talal, který patří mezi dlouhodobé akcionáře Twitteru, akce sociální sítě zamířily do záporného teritoria. Bin Talal totiž uvedl, že svůj podíl Muskovi neprodá. Přesto se akcie Twitteru obchodují asi o 15 procent nad úrovní předtím, než Elon Musk zveřejnil, že se stal majitelem 9procentního podílu.
Vedení Twitteru by mělo o nabídce Elona Muska rozhodnout do konce týdne. Musk uvedl, že je připraven v případě negativního stanoviska oslovit každého jednotlivého akcionáře a jeho podíl odkoupit. Otázkou ale je, zda by mu taková strategie vyšla, stejně jako jeho plány a přetvoření Twitteru k obrazu svému.
Roumeliotis, Kumar, Mehta,
Reuters