Technologický sektor letos ztratil na atraktivitě. Rostoucí úrokové sazby přispěly k přechodu ke konzervativnějším investicím. Avšak ignorovat technologické akcie vás může připravit o zajímavé zisky. Řada technologických firem by se totiž mohli odrazit k novým vrcholům.
Namísto bleskového odprodeje všech technologických titulů, byste alespoň měli držet v portfoliu renomované společnosti. Aktuálně se obchodují za příznivé ceny.
Mezi takové společnosti patří Accenture (ACN), Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) a populární Alphabet (GOOG).
V následujících odstavcích se podíváme na to, proč tyto technologické akcie si zaslouží místo ve vašem investičním portfoliu.
Accenture: Štědrý ke svým akcionářům
Accenture je jedním z největších poskytovatelů IT služeb. Jeho odborníci pracující v 50 zemích zajišťují celou řadu služeb pro cca 7 000 klientů. Většina těchto klientů jsou společnosti z žebříčku Fortune 500 a Fortune 1000.
Mezi lety 2016 a 2021 vzrostly jeho roční tržby složenou roční mírou růstu (zkr. CAGR) o 9 %, zatímco zisk na akcii (zkr. EPS) vzrostl o 7,3 %.
Tento stabilní růst mu umožnil zdvojnásobit volný peněžní tok ze 4,1 miliardy USD (2016) na 8,4 miliardy USD (2021).
V loňském roce Accenture z této částky vrátil investorům 5,9 miliardy dolarů, a to prostřednictvím zpětného odkupu.
Očekává se, že v letošním roce navrátí svým investorům nejméně 6,3 miliardy dolarů ze svých volných peněžních toků.
Accenture rovněž zamýšlí posílit investice do dynamicky rostoucích segmentů jako jsou cloudové služby nebo IT bezpečnost.
Tyto strategické priority mu pomohou přilákat více zákazníků a posílit postavení v rámci komplexních IT služeb.
Accenture se na první pohled může zdát jako nevýrazná firma, ale za posledních pět let dosáhla impozantního výnosu ve výši 150 %. Zároveň svým akcionářům vyplácí solidní dividendu ve výši 1,4 %.
TSM: Lídr v oblasti výroby čipů
TSMC je největším výrobcem čipů na světě. Vyrábí čipy pro známé firmy, jako jsou Advanced Micro Devices, Apple a Qualcomm. Udržuje si též náskok před svými největšími rivaly, jako je Samsung a Intel.
Tento tchajwanský výrobce čipů si tento náskok zajistil především díky výrobě ultrafialových litografických systémů (EUV).
Tato nákladná modernizace se vyplatila. Mezi lety 2016 a 2021 vzrostly jeho roční tržby o 14,1 %. Jeho roční provozní cash flow se zdvojnásobil z původních 16,8 miliardy USD na 39,8 miliardy USD, a to i přesto, že zvýšil své výdaje na nové výrobní závody.
TSM si rozhodně chce udržet své prvenství tím, že plánuje navýšit kapitálové výdaje z 28 miliard dolarů (2021) na 44 miliard dolarů (2022), což je daleko za možnostmi technologických gigantů, jako jsou Intel a Samsung.
Nicméně Intel usiluje o vládní dotace na výrobu čipů ve Spojených státech a v Evropě, aby tuto propast zmenšil.
Akcie TSM již v předchozích pěti letech dosáhly výnosu přes 200 %. Příznivá valuace spolu s předpokládaným dividendou ve výši 2,2 % z ní činí spolehlivou dlouhodobou investici.
Alphabet: Stabilní technologická akcie
Google vlastní nejpoužívanější vyhledávač na světě, největší platformu pro přehrávání videí YouTube, webový prohlížeč Chrome, nejrozšířenější e-mailovou platformu Gmail a známý operační systém Android.
Zároveň provozuje třetí největší platformu pro cloudové služby na světě Google Cloud, a na některých sektorech má téměř duopolní postavení v rámci digitální reklamy.
Tento nenahraditelný ekosystém umožnil společnosti Alphabet v letech 2016 až 2021 zvýšit roční příjmy o 23,3 %.
V přechozím roce vygenerovala tržby ve výší 67 miliard dolarů. Z toho 50 miliard dolarů vynaložila na zpětné odkupy svých akcií. To jí umožnilo zajistit dostatek hotovosti na nové investice a akvizice.
Akcie Alphabetu za posledních pět let narostly o téměř 140 %. Nicméně letos jsou taženy dolů společně s technologickým sektorem.
Zdroj: fool.com